Військова кар’єра Адмірала Грейга

Військова кар'єра Адмірала Грейга У 1798 році двадцатитрехлетний капітан другого рангу Олексій Грейг отримав у командування своє перше судно – 66-гарматний «Ретвізан», захоплений у шведів в 1790 році ескадрою Чичагова. У складі ескадри Макарова Олексій Самуїлович плавав у англійських берегів, крейсував з союзниками в Німецькому морі, отримавши схвальні відгуки від адмірала Нельсона. А 1 січня 1799 Грейга виробили в капітани першого рангу. Виправдовуючи покладене довіру, Олексій взяв участь у висадці десанту і взятті голландської фортеці Гельдер, поряд з якою був полонений і голландський флот. Свідки відзначали його особисту хоробрість, проявлену при захопленні корабля «Вашингтон».
У 1802 році зайняв престол Олександр I призначив молодого Грейга членом сформованого Комітету для виправлення флоту. В ту пору йому йшов двадцять сьомий рік, і він був єдиним капітаном першого рангу серед шести адміралів, що заснували Комітет. Про ступінь довіри до знань і талантам Грейга можна судити вже з того, які маститі моряки входили в комітет – Воронцов, Мордвинов, Макаров, Фондезін, Карцев, Балле і Чичагов. Через рік Олексій Самуїлович став капітан-командором, отримавши право командування загонами кораблів.
Початок нового століття ознаменувався просуванням Наполеона по Європі. Росія перебувала з Францією в стані війни. В 1804 Грейг, командуючи групою з чотирьох суден, вів розвідувальну і дозорну службу в островах Іонічної республіки, що перебували під Російським протекторатом. В цьому ж році разом з англійськими кораблями він висадив десантні війська в Неаполі, однак під натиском переважаючих сил французів був змушений зняти його. В 1805 Олексій Самуїлович поступив під командування Дмитра Сенявіна – учня і сподвижника легендарного Ушакова.
Після того як в 1806 році Туреччина оголосила війну Росії, Сенявин з флотом пішов до Константинополю, доручивши Грейгу захопити острів Тенедос – крупний турецький опорний пункт біля входу в Дарданелли. Молодий моряк особисто повів першу колону десанту на штурм острова, оволодівши їм до 8 березня 1807. На Тенедос було організовано база флоту, така необхідна для блокади Дарданелл. 10 травня турецькі кораблі вийшли з протоки для зняття блокади. Олексій Самуїлович на своєму «Ретвізане» взяв найактивнішу участь в Дарданелльском битві в якості другого флагмана. Після спекотного бою кораблі турків відступили під прикриття берегових батарей. На наступний день Грейг з групою суден був відправлений атакувати ворожий флот, який увійшов в протоку. В ході бою йому вдалося загнати на мілину групу ворожих кораблів, де вони і загрузли. Потім Грейг висадив десант на острів Лемнос, який незабаром був успішно захоплений. 19 червня ворог знову організував операцію по поверненню Тенедоса. Нове битва відбулася на море неподалік від Афонської гори. Три корабля під командуванням Грейга атакували і взяли в полон адміральський корабель турецької ескадри, ще три судна викинулися на берег і були спалені екіпажами.
Після укладення з Наполеоном Тільзітського миру бойові дії на Середземному морі припинилися, і в 1808 році Сенявин відвів флот в Лісабон. За бойові успіхи Олексій Самуїлович, тепер вже контр-адмірал, був удостоєний ордена св. Анни першого ступеня, після чого його викликали до Петербурга. Назрівала нова війна – тепер вже з колишньою союзницею Англією. Всі англійці, що несли службу на російських кораблях, за договором не мали права боротися проти своєї батьківщини і були відіслані вглиб країни. Цієї долі не уникнув і Грейг, що залишався за походженням батька громадянином Великобританії. У біографії Грейга записано: «Удалился в Москву і, не приймаючи ні в чому участі, прожив до 1812 року». Перебуваючи в столиці фактично чотири роки, моряк отримав відмінну можливість поглибити і розширити свої знання з різних цікавлять його мистецтвам і наукам. Відомо, що він ретельно вивчав кораблебудування, фізику, астрономію, математику, літературу, гідрографію і медицину.
З початком війни 1812 року Олексій Самуїлович був відправлений в ставку головнокомандувача Чорноморським флотом і Молдавської армією адмірала Чичагова. Тут він отримав дипломатичне доручення – відвідати Одесу, Константинополь, Мальту і Сицилію з метою привернути південні народи до бою з Наполеоном. У 1813 році Грейг повернувся в Петербург і очолив командування гребний і парусної флотилією при облозі міста Данциг. Там він не одного разу особисто водив матросів на штурм ворожих батарей, чим здобув славу доблесного воїна. Після оволодіння Данцигом Олексію Самуїлович був подарований титул віце-адмірала і орден св. Володимира другого ступеня. Незабаром після цього, розуміючи, що два вітчизни мати не можна, Грейг прийняв російське підданство.
Де зупинитись в Миколаєві:
Ви приїхали до Миколаєва відпочити на екскурсію чи у справах? Тоді чекаємо вас в готелі Миколаєва – готелі класу люкс Адмірал Грейг! Ми організуємо вам незабутній і супер-комфортний адміральський відпочинок у готелі Миколаєва!
Адміністратор готелю Миколаїва Адмірал Грейг відповість на всі ваші запитання щодо бронювання готелю Миколаїв, оплати номерів і розміщення в готелі Миколаєва по телефону +38 0512 46 50 88.