Діяльність Адмірала Грейга в Миколаєві

Діяльність Адмірала Грейга в Миколаєві 2 березня 1816 віце-адмірал був призначений на посаду головного командира Чорноморського флоту і портів, і одночасно військового губернатора Севастополя і Миколаєва. Про стан російського флоту в цей період часу дуже образно написано в працях військово-морських істориків:
«Представники флоту були не в честі, їх подвигів не цінували, зате кожне лико ставили в рядок …. У той час, коли грім перемог супроводжував російські війська від Москви до самого Парижа, служба морська перестала користуватися пошаною, флот припинив плавати, суду гнили в гаванях, а переважна становище зайняла берегова життя … ».
Можна сказати, що з приходом Олексія Грейга російський флот на Чорному морі пережив друге народження. На новій посаді моряк пробув майже вісімнадцять років, живучи переважно в Миколаєві, де розташовувалося управління всім Чорноморським флотом. З перших же днів він зосередив свою увагу на модернізації кораблів, а також технології їх побудови. Велике значення майбутній адмірал надавав будівництву дрібних транспортних і бойових вітрильних суден – Люгер, катерів, тендерів, шхун, бригів, що використовуються для перевезення вантажів, розвідки, крейсерських операцій і служили базою для практичного виховання молодих офіцерів. При Грейг стали будувати спеціальні ЛОЦ-човни для гідрографічної служби, канонерские човна з трьома знаряддями і Іоли – дрібні суденця в складі Дунайської флотилії. Однак основна увага Олексій Самуїлович приділяв створенню головної ударної сили флоту – лінійним кораблям і фрегата. Нові судна будувалися за кресленнями, розробленими або самим Грейгом, або по англійським зразкам. Вони мали гарну остійність, яка прекрасно поєднувалася з потужною артилерією, дозволяючи користуватися їй в сильні вітри. Проектування судів моряк виконував не «на око», а завжди на науковій основі. Олексієм Самуїлович був розроблений «параболічний метод», що пропонує математичний опис підводної частини корпусів кораблів різних типів, і метод визначення центру ваги судів на основі кренування, необхідний при вирішенні задач остійності. Також широко були поширені його методики розрахунку крену судів в бойових умовах при сильному вітрі в момент, коли знаряддя одного борта ведуть вогонь по ворогу. З 1817 роки випробувань на основі даної методики проводились в Росії для кожного побудованого лінійного корабля і фрегата.
Шедевром кораблебудівного майстерності Олексія Самуїловича вважається тридековий 120-гарматний корабель «Варшава», який є першим судном подібного рангу на Чорному морі. За відгуками сучасників, Грейг вклав в судно всі свої наукові знання та досвід, корабель відрізнявся прекрасними морехідні якості, виключної співмірністю корпусу, потужним артилерійським озброєнням і прекрасним зовнішнім виглядом. На жаль, «Варшаву» спустили на воду вже після від’їзду адмірала з Миколаєва. Змінив його на посту головного командира Чорноморського флоту Лазарєв після ретельних випробувань дав кораблю наступну оцінку: «Корабель сей удобнейший по розташуванню внутрішньому і по обробці кращий в російському флоті …. Керма слухає в усіх відношеннях чудово і виглядає кораблем царським – на Балтиці таких ніколи не видивалі, та й в Англії теж ».
В ході численних поліпшень, введених Грейгом в техніці суднобудування, значно зросла довговічність кораблів. Середній термін служби чорноморських суден зріс з 10 років до 14, а з капітальним ремонтом (тімберовкой) і до 17 років. У 1818 році Олексій Самуїлович видав розпорядження про заміну піщано-кам’яного баласту на чавунний. Як наслідок, зросла остійність, що дозволило збільшити калібр артилерії і змінити 24-фунтові знаряддя на головній гарматної палубі на 36-фунтові. А розпочате їм збільшення вивищення гарматних портів від рівня води зробило російський флот боєготовим на ходу і в сильний вітер, а не тільки при стоянці на якорі або в слабкий вітер, як це було раніше. Крім того на кораблях Чорноморського флоту вперше стали застосовувати сигнальні ліхтарі, переговорні труби, опріснювальні установки, денний і нічний телеграфи.
Де зупинитись в Миколаєві:
Ви приїхали до Миколаєва відпочити на екскурсію чи у справах? Тоді чекаємо вас в готелі Миколаєва – готелі класу люкс Адмірал Грейг! Ми організуємо вам незабутній і супер-комфортний адміральський відпочинок у готелі Миколаєва!
Адміністратор готелю Миколаїва Адмірал Грейг відповість на всі ваші запитання щодо бронювання готелю Миколаїв, оплати номерів і розміщення в готелі Миколаєва по телефону +38 0512 46 50 88.